*BlackZone* - ^BZ*

Scarface - The world is yours

Need for Speed: Pro Street

Toplist

TOPlist

Eminem

Životopis

Nejlepší bílý rapper na zemi, mistr kontroverze, výjimečný producent, to jsou jedny z mnoha přívlastků, definující Eminema, ve své době ikonu komerčního rapu, ale taky návod jak se zviditelnit mnoha skandály, které vám zaručí titulní stránky magazínů a novin. Co tomu však předcházelo, než se z člověka, jenž se jmenuje Marshall Bruce Mathers, stala slavná hvězda rapu, jež sklidila mnoho ocenění a jíž jsme vídali, vídáváme a zřejmě ještě budeme vídat na mnoha hudebních televizních stanicích jako MTV nebo BET? Na to vám přesné odpoví následující řádky. Dozvíte se v nich, čím si musel projít v dětství a jak těžké se bylo probojovat až na samý vrchol. Tvrdé rýmy a ostrá flow sice o Eminemovi napovídají, že je to tvrdý chlápek, který se s ničím nemaže, ale skutečnost je leckdy jiná, a tak byste nevěřili, s jakou opatrností řeší rodinné problémy, jichž má leckdy dost, a s jakou láskou pečuje o svou dceru.
 
Všechno to začalo ve městě St. Joseph, které leží ve státě Missouri nedaleko Kansas City na západě Spojených států. Onoho pondělí – 17. října roku 1972 – se narodil Debbie Mathers-Briggs; té bylo sedmnáct let, živila se jako prostitutka a později byla závislá na práškách, jako je Vicodin nebo Valium. Jestli si řeknete, že je to velmi špatná matka, vězte, že otec byl ještě horší. Jmenoval se Marshall Mathers Junior, měl tyranské sklony, a tak bylo ihned jasné, že manželství nemůže nadlouho vydržet. A také že nevydrželo. Když bylo Eminemovi patnáct měsíců, otec odešel a již nikdy se nevrátil.
 
   
Eminem v mládí   Se svou matkou   Jako teenager
 
Jeho matka byla dost chudá, a tak jejich bydlením byly karavany, ubytovny, často také příbuzní. Se změnou bydliště přišla vždycky na řadu i změna lokality, a ať už bydleli kdekoliv, mladý Marshall měl problémy najít si kamarády. Na školách, které hojně měnil, byl často šikanován, což mělo negativní vliv už na tak ne moc studiemi nadšeného žáka. „Matka mě s sebou tahala jako pytel mouky. Byl jsem pro ni jenom obtížné břemeno, kterého se nikdy nezbaví. Byl jsem bastardem, kterého bylo možno týrat, protože neměl žádné přátele. Holkám jsem se nelíbil. Žádná mě nechtěla.“
 
Pohybovali se mezi Kansasem a Detroitem, až se dostali do Warrenu, kde se usadili natrvalo. Tam začal přičichávat k rapu a jeho strýc, který byl jen o tři měsíce starší a který se pak stal jeho nejlepším přítelem, mu ho začal více přibližovat. Po absolvování základní školy nastoupil na školu střední, a to na Attended Lincoln High School.
 
Ve svých sedmnácti letech – tedy v roce, kdy ho vyhodili ze třetího ročníku střední školy – poznal rappera Proofa, který se zanedlouho stal jeho nejlepším kamarádem, a Kim, s níž začal chodit. O dvě léta později spáchal jeho strýc Ronnie sebevraždu, což bylo jak pro Marshalla, tak pro širokou rodinu docela zničující. Hlavní dopad to mělo na Ronnieho bratra, u kterého se jako výsledek šoku dostavil infarkt. Ve zmatku a bezradnosti Marshall na rok zanechal své kariéry rappera.
 
   
Město Detroit   Kim   Proof
 
Když v roce 1995 Kim otěhotněla, začal to se svojí kariérou rappera myslet ještě daleko vážněji a chtěl finančně zaopatřit svoji novou rodinu tím, že získá lukrativní nahrávací smlouvu. Nic nezískal, a když se jim 25. prosince 1995 narodila dcera Hailie Jade, vydal alespoň nezávisle a o rok později album Infinite, jehož se prodalo 500 kusů. A nevěřili byste, jak se prodávalo. V kufru auta byly desky a takhle se rozvážely po městě. Ku podivu originální způsob!
 
Album naneštěstí nesplnilo jeho naděje a už vůbec nedokázalo naplnit jeho finanční očekávání. Kim se s ním rozešla, čímž se nelehké období ještě více ztížilo a Eminem se v náporu stresu a obav, že jeho dcera uvidí, jak žije, neúspěšně pokusil o sebevraždu tím, že se předávkoval práškem zvaným Tylenol.
 
Aby se alespoň nějak uživil, pracoval v rodinné restauraci Gilbert’s Lodge ve městě St. Clair Shore, zkoušel to však stále jako rapper, neboť v roce 1996 u labelu Web Entertainment nahrál album Slim Shady EP, které – jak už název napovídá – vydal na kazetě, a to v roce 1997. Album, na kterém představuje svůj nový pseudonym Slim Shady jako svoji druhou odvrácenou tvář, moc úspěchů nemělo, avšak prosadilo ho jako underground rappera a to mu v tu chvíli přišlo vhod.
 
O chvíli později našel Dr. Dre, bývalý člen slavné rapové skupiny N.W.A., uznávaný producent a hvězda východní scény, Eminemovo demo na zemi v garáži Jimmyho Iovinea, hudebního ředitele vydavatelství Interscope. Jiné zdroje tvrdí, že jeden z manažerů Interscope Records našel demo v jedné z kanceláří tohohle vydavatelství, jak se válí na zemi, a pak ho dal Dr. Dre. No, ať už je to tak, nebo onak, každopádně se jedná o přelomový okamžik, jelikož tento rapový velikán začal náš mladý talent sledovat.
 
Třebaže Dre nebyl zrovna nadšen demosnímkem, který se mu dostal do rukou, až teprve Eminemova výhra v soutěži ve freestylu na jednom rádiu v Los Angeles ho přesvědčila, aby ambiciózního nováčka s bílou barvou pleti zkontaktoval. „Byla to čest slyšet z úst Dr. Dre, že se mu líbí moje práce. Když jsem vyrůstal, byl jsem jedním z největších fanoušků N.W.A., včetně nandavání si slunečních brýlí a koukání se do zrcadla, chtěl jsem být Dr. Dre, chtěl jsem být Ice Cube. Je to největší hiphopový producent vůbec.“
 
   
Slim Shady EP   S dcerou Hailie   Dr. Dre
 
Lze hovořit o úspěchu, možná štěstí, ale i o osudu, každopádně nic nemění na faktu, že Eminem podepsal smlouvu s vydavatelstvím Aftermath Entertainment, které patří Dr. Dre a jehož desky distribuuje Interscope Records pod Universal Music.
 
Bylo jasné, že nové album, které nahraje, musí do jisté míry komerčně uspět, ba se možná bude jednat o přelom. Co tipujete? Samozřejmě že ostrá lyrika textů, explicitní nevraživost vůči spoustě podmětům, skvělý instrumentální podklad a hlavně velká propagace musely mít úspěch. Ještě před vydáním nového alba Slim Shady LP byl na ochutnávku předeslán singl My Name Is, jenž na mnoha hudebních televizích demonstroval, že si nové jméno na trhu Eminem nebere vůči ničemu žádné servítky. Samotné album obsahovalo až nadměrně vulgárních textů, které často někoho hanobily, vyjadřovaly jasný názor na drogy nebo sex a někdy i vykreslovaly akty násilí. Ku příkladu ve skladbě 97 Bonnie and Clyde popisuje výlet se svou dcerkou, na jehož závěru se zbaví těl své ženy, jejího milence a jeho syna. Skladba Guilty Conscience zase končí tím, že Eminem s Dr. Dre nutí muže, aby zabil svoji ženu a jejího milence. Znenadání se z undergroundové umělce stal boháč, jehož deska byla v USA oceněna čtyřikrát jako platinová a jíž se po celém světě prodalo na 9 milionů originálních kopií. Nejen jeho kontroverznost, ale i akčnost písní a skvělý instrumentální podklad přispěly k úspěchu a také k tomu, že Em se rázem stal terčem diskuzí. Známý je například jeho výrok: „Neberte drogy, nemějte nechráněný sex, nebuďte násilní. To všechno nechte na mně.“
 
Inu, s penězi už tedy problém neměl a možná i to byl důvod, proč se k němu vrátila jeho bývalá přítelkyně Kim, se kterou měl jím tolik milovanou dceru Hailie a kterou se dlouho snažil získat nazpět. Slovo dalo slovo a opět z nich byl pár, ovšem teď už se chtěli vzít. Přesně 14. června roku 1999 byla svatba, nicméně to vyřešilo všechny problémy pouze krátkodobě, nikoliv dlouhodobě.
 
O rok později následovalo album další, a to The Marshall Mathers LP, jež oplývalo obdobnými texty a které se do historie zapsalo jako nejrychleji se prodávající album Hip hopu. Proč? Ihned první týden se totiž prodalo skoro 2 miliony kusů! Deska nakonec získala 9 platin a se skórem 19 milionů kusů prodaných celosvětově se dostala na seznam časopisu Rolling Stone jako jedno z pětiset nejlepších alb v historii. Ocenění přibývalo jako hub po dešti, a tak není divu, že byl trnem v oku například celebritám jako Britney Spears nebo Christině Aguileře, jímž ve svých textech věnoval také pár urážlivých rýmů. Na jejich adresu potom ještě dodal: „Nechci je, dokud jim nebude osmnáct.“
 
   
Ona kontroverze   Na MTV Awards   V době slávy
 
Nestačil sbírat ocenění a například Snoop Dogg, slavný rapper východní scény, o něm v písni Bitch Please (z alba Marsall Mathers LP) referoval, že je velká bílá americká naděje. Jeho unikum bylo právě v tom, že je bílý. „Nesnáším ty samý starý otázky. Ale myslím, že bílý magazíny jako Spin a Rolling Stone se mě ptaj na moji barvu kůže daleko víc než ty černý.“
 
V červnu média psaly o skandálu, když Eminem nenabitou zbraní ohrožoval muže, který líbal jeho ženu. Za to byl odsouzen ke dvěma letům podmíněně, a jelikož se Kim v době soudu pokusila podřezáním si žil o sebevraždu, aféra nabrala ještě většího spádu. Ihned poté se chtěl dát rozvést, jenže Kim přivedla celou věc znovu před justici, u níž požadovala odebrání dcery Hailie a deset milionů dolarů odškodného. Na to se pak dohodli mimosoudně a opět se dali dohromady.
 
Ač je znám jako sólista, v roce 2001 se představil se svou skupinou D12, jež od roku 1990 vedl a jež nyní mohla využít jeho popularity, albem Devils Night, které vyšlo pod stejným labelem, kterému je upsán. Tato jejich druhá deska (v roce 1997 vydali nepodstatnou The Underground EP) se sic nedočkala takového úspěchu, na který si zvykl Eminem, ale šest milionu kopií prodaných celosvětově není až zas tak špatné číslo.
 
   
S Kim u soudu   D12   Shady ltd.
 
Rodinný život měl od začátku problematický a ani v dospělosti to nevedlo o moc k lepšímu. S Kim se kvůli stálým neshodám a velmi vypjatému vztahu nechali rozvést a dohodli se, že se o dceru Hailie budou starat střídavě.
 
O tom, že se z Eminema stala hvězda prvního formátu, svědčí i to, že do svého labelu Shady Records, který předtím založil, začal nabírat interprety a také to, že rozjel vlastní značku oblečení Shady ltd., kterou sám propaguje v klipech, na koncertech a jinde. Značka Slim Shady tak nebyla pouze doménou slavného a kontroverzního rappera, ale i byznysem, ze kterého jde slušný finanční tok. Začal být skutečně známý. „Strašně mi chybí, že už se nemůžu volně pohybovat. Doma je park, ve kterym jsem dřív hrával basket. Dneska se tam nemůžu ukázat bez toho, aby někdo neustále nechtěl autogram, a to ty samý lidi, se kterejma jsem byl předtim v jednom týmu. To je hnusný. Takže potom si necháš postavit vlastní basketový hřiště za vysokejma zdma jenom proto, abys mohl dělat to, na co máš chuť. Nemáš jinou šanci, takže drž hubu a vyrovnej se s tím.“
 
Ať chcete, nebo ne, Eminem uměl vždycky šokovat. Povedlo se mu to i při pilotním singlu Without Me z jeho alba The Eminem Show. Píseň a videoklip parodující snad úplně všechno si nakonci bere na mušku i teroristu Usámu bin Ládina, který se po 11. září 2001 stal notoricky známým. Dlouhohrající deska sklidila stejné ohodnocení jako ta předtím – tedy 9x platinová a 19 milionů prodaných kusů celosvětově. I ten, kdo neměl novodobého provokatéra rád, musel uznat jeho komerční úspěch. Na celém světě prodal 47 milionů kusů svých alb, to jest obstojné číslo, nemyslíte?
 
Ceny Grammy, na nichž Eminem sklidil ocenění za své album, bojkotovalo sdružení homosexuálů, kterým se nelíbily narážky v jeho písních, ač se Eminemem dušoval, že proti nim nic nemá. Na slavnostním ceremoniálu na to zareagoval tak, že místo se zpěvačkou Dido zazpíval píseň Stan s homosexuálním zpěvákem Eltonem Johnem a nakonci se s ním objal. Někteří lidé tím byli šokování a dost kritiků to umlčelo, ne ale všechny.
 
   
Na Grammy   Without me klip   Shady Records
 
V roce 2002 největší provokace skončily a Eminem se začíná věnovat producentské práci a svému labelu, na nějž zprvu nabere Obieho Trice, D12 a nakonec 50 Centa, z něhož se poté stane megahvězda. Ukazuje se tedy, že dokáže nejen šokovat, ale i výborně produkovat skladby, tím si získal nemalou pověst a respekt.
 
Nyní nastal čas, aby lidem pověděl o svém životě, a tak natočí takřka autobiografii s názvem 8 Mile. Film se dočká úspěchů, ještě úspěšnější je však soundtrack, na němž účinkují jak hvězdy Hip hopu, tak interpreti z jeho labelu. Titulní skladba 8 Mile dokonce získá Oscara za nejlepší hudbu k filmu! Ve snímku účinkují známí herci, jako třeba Kim Basinger, Mekhi Phifer nebo Brittany Murény a další. 8 Mile sice není autobiografickým příběhem, ale je jím volně inspirován a na hlubší vazbě mu dodává i fakt, že v něm Eminem až s překvapivou bravurou ztělesnil hlavního hrdinu Jimmiho. Zachycuje jen kratičký úsek v životě dospívajícího chlapce, bojujícího o vítězství v rappové soutěži. Je situován do Detroitu, kde Eminem skutečně žil, do bezútěšné čtvrti chudinských karavanů a zchátralých domů, jež od části bílých odděluje rovná a snad nekonečně dlouhá ulice s názvem 8 Mile.
 
   
Film 8 Mile   V battlu (8 Mile)   V autě (8 Mile)
 
Jako by větve postupovaly pořád kupředu: Dr. Dre objevil Eminema, ten objevil 50 Centa, ten objevil G-Unit, ta objevila The Gamea. Co to má dělat v biografii Eminema? Ačkoliv za to, že 50 Cent založil vlastní impérium, Eminem nemůže, podíl má na tom, že těmto lidem na jeho labelu pomáhal s produkcí alb, s čímž si vystačil společně s vytouženou pauzou až do doby, kdy vydává album Encore. To se sice nedočkalo takového úspěchu jako u předešlých desek, avšak deska byla pětkrát oceněna platinou, a co se týče celosvětové prodejnosti, ta se držela též na slušných místech; prodalo se 11 milionů kopií – tedy o 2 miliony víc, než tomu bylo u soundtracku k filmu 8 Mile.
 
Byť se nesnažil tolik šokovat, častým předmětem kritiky bylo, že jeho šokování jsou už jenom rádoby a nemají šťávu. Ve videoklipu Just Lose It naráží na Michaela Jakcsona tím, že se za něj převlékne a běhá s hořícími vlasy, tak jak se to stalo skutečnému Jacksonovi, když v roce 1984 natáčel reklamu na Pepsi Colu. Terčem je taky Paris Hilton a další celebrity.
 
Nelze opomenout ani takový výrazný akt, jako je vydání alba se skupinou D12. Deska, která později sesbírala dvě platiny a která si připsala atribut 6 milionů prodaných kusů, nese název D12 World a je vydána ještě před Encore. Už tady lze hovořit o změně image na veřejnosti; z extravagantního provokatéra, který si před ničím nebere servítky, se stává rapper, jehož texty jsou stále více věcnější. Například striktně nesouhlasí s politikou amerického prezidenta George Bushe, na něhož neopomene ani ve svých skladbách a videoklipech.
 
Během své kariéry si získal mnoho nepřátel z řady rapperů, avšak po vstupu mnoha interpretů – a to hlavně platí o 50 Centovi – do jeho labelu jejich počet rapidně narostl. Ja Rule, Benzino, Everlast, Canibus a spousta dalších, ti všichni jsou jeho nepřátelé, a jelikož například ten první má co k dočinění s mafií, Eminem se začal obávat o svoji dceru, když ho 50 Cent provokoval ve svých písních. Vyvrcholením pak byla skladba a s klipem Like Toy Soldiers, ve kterém Em popisuje, jak je unavený z toho koloběhu: někdo na něj nahraje urážlivou skladbu, takže on mu to ihned oplatí. V závěru pak je scéna, ve které je díky těmto sporům zastřelen jeho nejlepší přítel Proof. Jeho smrt v klipu je tak trochu paradox, ale proč? To se dozvíte později.
 
   
50 Cent, Em, Dre   D12 World   Na turné
 
Zpočátku roku 2005 se objevily zprávy, že Eminem hodlá skončit s kariérou, protože na podzim roku měla vyjít deska The Funeral, ve které se tento rapper měl rozloučit se třemi osobnostmi, pod kterými rapoval – tedy Slim Shady, Eminem a Marshall Mathers. Po absolvování amerického turné se svým labelem a dalšími hvězdami se do médií provalí, že je vyčerpaný a závislý na léku Vicodin a že jde na léčení. Nuže, evropská část turné se tedy objede bez něho.
 
Na podzim skutečně vydá album hitů, které nese název Curtain Call, ale dementuje zprávy, že by měl skončit. „Můj život je teď v bodě, kdy nevím, kam se má kariéra ubírá… Proto jsme album nazvali Curtain Call, protože může být poslední. Prostě to nevíme,“ řekl.
 
Díky svým osobním problémům už není v jeho silách stále nahrávat a rodinná situace se opět mění. S bývalou manželkou Kim se opět vzali, a tentokrát 14. ledna 2006 na svatbě, která byla doprovázená party, na níž byli Eminemovi kolegové s branže.
 
Zakrátko však přichází další šok! Nejlepší přítel Proof, s nímž se znal skoro od dětství, byl zastřelen v jednom detroitském klubu. Slavný rapper už absolutné nezvládá svůj psychický stav a otevřeně přiznává, že ho při životě drží jen silná antidepresiva. Po pohřbu jenom vydal oficiální prohlášení: „Vy nevíte, jaké to ztratit někoho, kdo vám byl tak blízky a kdo byl tak dlouho součástí vašeho života. S Proofem jsme byli jako bratři. To on mě dostal tam, kde dnes jsem. Bez Proofových rad a bez jeho neustálého povzbuzování by tady nikdy nebyl Marshall Mathers, ani Eminem, a ani Slim Shady. Život už nebude takový jako s jeho povzbuzováním a rozdáváním dobré nálady kolem sebe. Bude chybět jako přítel, otec a srdce detroitské hiphopové scény.“
 
„Teď když zemřel, tak se tím hodné lidí zabývá, ale já chci, aby se vědělo i později, že tu s námi žil. Byl vtipný, chytrý a měl šarm. Dokázal inspirovat všechny kolem sebe. Nemůže být nikdy, nikdy nikým nahrazen. On byl, je a vždy bude mým nejlepším přítelem.“
 
   
Proof   Ve studiu   Na veřejnosti
 
Manželství s Kim nevydrželo jednou, a nevydrží to ani podruhé, takové jest konstatování. V dubnu se opět rozvádějí, a tak otec, který má sám psychické problémy, se stará jak o svoji dceru Hailie, tak o její sestřenici Alainu, kterou adoptoval.
 
Bezmála za půl roku vydává mixtape a s ním i klip, kde se vzpomíná na zesnulého Proofa. Také anoncoval nové album se svoji skupinou D12, má prý nést název The Ambition. Jeho plány však nejsou moc jasné.
 
I když se vám Eminem nemusí ve všech ohledech líbit, ba ho třeba i za něco přímo kritizujete, měli byste uznat, že osobní a rodinný život nikdy lehký neměl a hlavně nemá. Jako by to možná byl člověk dvou tváří: jedna jako charismatický rapper, který si vůči ničemu nebere servítky, a druhá jako rodinný typ, který chce za každou cenu to nejlepší pro svou dceru a který se snaží žít vyrovnaným životem. Pokud jste pozorně četli, jistě jste zjistili, že jakoby mezi tím bilancuje; jednou je tohle, a podruhé tohle. Za svoji kariéru stihl šokovat tolikrát, a hlavně takovým způsobem, jakým se to podařilo jen málokterým umělcům. Sklidil velmi mnoho prestižních ocenění, je jich snad třicet a z toho hned devět jich jsou Grammy. Prodal více jak 73 milionů kopií svých alb, našel si širokou posluchačskou základnu a bezpochyby se zapsal do historie. Eminem – jméno, které původně vzniklo z iniciálů jeho vlastního jména (tedy M and M) – je pro někoho už skoro synonymem ke slovu rap, ba možná i novým hudebním subžánrem Hip hopu. Ne snad? Kdo se může pochlubit tím, čím on…
 
Žádné komentáře